اظهار نظر یک روزنامه افغاني در مورد احمدی نژاد

اظهار نظر یک روزنامه افغاني در مورد احمدی نژاد را در زیر بخوانید. آنقدر زیبا و عمیق و با ظرافت ایشان را توصیف کرده که شاید کمتر از این زوایا او را نگریسته باشید. هم به افغانی ها امیدوار شدم و هم اینکه گویا ناظر خارجی بیشتر لایه های پنهان ما را می بیند تا خود ما !!
معرفي محمود احمدي نژاد در روزنامه ي   « 8 صبح چاپ افغانستان

عنوان مقاله : پديده‌ي احمدي‌نژاد

احمدي‌نژاد پديده‌ي غريب و هم هنگام آشنايي است. رفتار او در چشم بسيار کسان يادآور برخورد خشن و توهين‌آميز يک جوانک بسيجي تفنگ به دست در برابر شهروندان محترمي است که چنان تحقير مي‌شوند که ديگر جهان را نمي‌فهمند. شان اجتماعي‌شان، ارج فرهنگي‌شان و منش و سليقه‌ي‌شان لگدکوب مي‌شود، به زندگي خصوصي‌شان تجاوز مي‌شود، و دستگاه تبليغاتي مدام از در و ديوار جار مي‌زند که بايد شکرگزار باشند که در کشورشان اين «معجزه‌ي هزاره‌ي سوم» رخ داده است. احمدي‌نژاد حاشيه را بسيج مي‌کند تا مرکز قدرت را تقويت کند، مردم مستمند را به دنبال ماشين خود مي‌دواند و آنان مي‌دوند، در حالي که به عابران ديگر تنه مي‌زنند و هياهو و گرد و خاک مي‌کنند. محمود احمدي‌نژاد از تبار آن سلاطيني است که مدام در حال جهاد بوده‌اند. او خزانه‌ي مرکز را تهي مي‌کند، تا سرحدات را نه آباد، بلکه از نو تصرف کند و به حلقه‌ي ارادت درآورد. او مهندس نظام است، اما نه از آن مهندساني که در ابتداي حکومت اسلامي در خدمت ملاها درآمدند تا سازندگي کنند و معجزه‌ي پيوند ايمان و تکنيک را به نمايش بگذارند. در ابتدا تکنيک در خدمت ايمان بود. در مورد احمدي‌نژاد، ايمان خود امري تکنيکي است. او رمالي است که داکتر-مهندس شده است. در ذهن او جن و اتوم، معجزه و سانتريفوژ، معراج و موشک در کنار هم رديف شده‌اند. احمدي‌نژاد به همه درس مي‌دهد. او ختم روزگار است… در مجلس آخوندي هم درس دين مي‌دهد. پيش لوطي هم عنتربازي مي‌کند.
احمدي‌نژاد ترکيبي از رذالت و ساده‌لوحي است. او مجموعه‌اي از بدترين خصلت‌هاي فرهنگي ما را در خود جمع کرده، به اين جهت بسي خودماني جلوه مي‌کند: دروغ مي‌گويد و اي بسا صادقانه. غلو مي‌کند، زرنگ است و تصور مي‌کند هر جا کم آوردي، مي‌تواني از زرنگي‌ات مايه بگذاري و جبران کني.. در وجود همه‌ي ما قدري احمدي‌نژاد وجود دارد و درست اين آن بخشي است که وقتي با آزردگي از عقب‌ماند‌گي‌مان حرف مي‌زنيم، از آن ابراز نفرت مي‌کنيم.اما آن هنگام نيز که لاف مي‌زنيم و خودشيفته‌ايم، باز اين وجه احمدي‌نژادي وجود ماست که نمود مي‌يابد. احمدي‌نژاد تحقير شد‌ه‌اي است که خود تحقير مي‌کند. سرشار از نفرت است، اما کرامت دارد..به موضوع نفرت اش که مي‌نگرد، مي‌پندارد مبعوث شده است تا او را از ضلالت نجات دهد.
احمدي‌نژاد نماينده‌ي سنتي است جهش‌کرده به مدرنيت. او مظهر عقب‌ماندگي مدرن ما و مدرنيت عقب‌مانده‌ي ماست. او اعلام ورشکستگي فرهنگ است.
احمدي‌نژاد نشان فقدان جديت ماست. آن زمان که در قم گفت، هاله‌ي نور او را دربرگرفته، حق بود که حجج اسلام اين حجت را جدي گيرند، عمامه بر زمين کوبند، سينه چاک کنند و لباس بر تن او بردرند تا تکه‌اي به قصد تبرک به چنگ آورند. آن زمان که از دستيابي به انرژي هسته‌اي در آشپزخانه سخن گفت، حق بود مكتب ‌ها و دانشگاه‌ها تعطيل مي‌شدند، حق بود بر سر در آموزش و پرورش مي‌نوشتند «اين خراب‌شده تا اطلاع ثانوي تعطيل است» و آموزگاران از شرم رو نهان مي‌کردند.
احمدي‌نژاد از ماست. طرفداران او نيز همولايتي‌هاي ما هستند. ميان احمدي‌نژاد با گروهي از رهبران اپوزيسيون فرق چنداني نيست. در روشنفکري ايراني هم نوعي احمدي‌نژاديسم وجود دارد، آن جايي که ياوه مي‌گويد و در عين غير جدي بودن، سخت جدي مي‌شود. در وجود چپ افراطي ايران، از ديرباز احمدي‌نژادي رخنه کرده است منهاي مذهب، يا با مذهبي که گفتار و مناسک ديگري دارد. افسران لوس‌آنجلس همگي مقداري احمدي‌نژاد در درون خود دارند.
احمدي‌نژاد نشان‌دهنده‌ي جنبه‌ي «مردمي» جمهوري اسلامي ايران است، جنبه‌اي که اکثر منتقدان آن نمي‌بينند، زيرا هنوز از انتقاد از دولت به انتقاد از جامعه نرسيده‌اند و از همدستي‌ها و همسويي‌هاي دولت و جامعه غافل‌اند. اکنون همه چيز با تقلب و کودتا توضيح داده مي‌شود. تقلبي صورت گرفته، که ابعاد آن را نمي‌دانيم. براي اين که نيروي پوپوليسم فاشيستي ديني را ناديده نگيريم، لازم است همه‌ي تحليل‌ها را بر تقلب و کودتا بنا نکنيم. راي احمدي‌نژاد يک ميليون هم باشد، بايستي ريشه‌ي اجتماعي فاشيسم ديني را جدي بگيريم

Advertisements
این نوشته در Uncategorized ارسال شده. این نوشته را نشانه‌گذاری کنید.

14 پاسخ برای اظهار نظر یک روزنامه افغاني در مورد احمدی نژاد

 1. امیر :گفت

  اگر همین امروز هیتلر در آلمان، موسولینی در ایتالیا و حتی صدام در انتخابات شرکت کنند یک میلیون رای میارن. این ربطی به دین نداره. خشونت در ذات انسان است

 2. Arvand :گفت

  چه قدر زیبا ،چهره زشت احمدی نژاد را تصویر نموده است .آفرین !!!!!!به امید ان روز ،که روزنامه های ایرا ن هم بتوانند ،چهرهای اسلام ناب طالبانی شعیه از گون ایرانی را بازگو نمایند .

 3. Mohammad :گفت

  يكى از زيباترين و عميق ترين نقد ها را خوندم. ممنون

 4. Abbas Maroufi :گفت

  عجب زيبا نگريسته ای، و قوی نوشته ای. آفرين.
  راست است که يک جامعه را از درون ِ بيرون بهتر می توان ديد.
  عباس معروفی، برلين

 5. azrbaijani :گفت

  از نقد نباید هراسید اما، این ایران ستیزان خائن کار را بجایی رسانده اند که محمود و اشرف افغان در غالب روزنامه نگار وارد میدان شده اند و از ما انتقاد میکنند. بقول معروف » کل اگر طبیب بودی سر خود دوا نمودی». این آقا اول برود وضع آشفته مملکت خودش را به نقد بکشد و یک رئیس جمهور و دولت از خود افغانستان برای خودشان دست و پا کنند بعد بیایند از ایران انتقاد کنند. خود ایرانی از پس این مشکل بر خواهد آمد.

  • shahin22 :گفت

   با این اوضاع،چند ساله دیگه افغانستان از ایران خیلی پیشرفته تر میشه و متاسفانه از ما جلو میفته، البته اگر ما زود نجنبیم و به فکر چاره نباشیم

  • شاهین :گفت

   دوست عزیز، عقب ماندگی یک کشور دال بر این نیست که از سیاست یک کشور همسایه و همزبان صحبت نکند!
   پس ایران هم اصلاً حق ندارد درباره ی آمریکا و متحدانش نظر دهد چون بسیار از آن ها عقب مانده تر است !
   احتمالاً قضیه تانکر های نفتی که جمهوری اسلامی اجازه ی ورودشون به خاک افغانستان را نداد با خبرید که! نــه ؟!

 6. hfjhf :گفت

  من مخالف احمدی نژادم و خودم سبزم بودم و هستم.خیلی دو آتیشه و فعال.

  اما مثله کودتاچی ها رفتار نکنیم و کسشعر تحویل مردم ندیم.کدوم روزنامه افغان نشسته اینارو راجب احمدی نژاد نوشته…!!!

  اصلا از لحن این مقاله معلومه که این برگردان از فارسی افغانی به فارسی ما نیست و کاملا فراسیه ایرانی نوشته شده نه یک برگردانه.مقاله ی جالبیه و تاثیرش رو هم میزاره اما دلیلی نداره اینو با اسم روزنامه نگار افغانی اینجا بزارین…!!!

 7. irani :گفت

  لطف کنید اسم روزنامه را بگوئید. عجب افغانی‌های بی‌ لهجه‌ای هستند. بعدش هم اسم دینی که در آن عامل لواط محکوم به مرگ است ولی‌ در زندانهایش تجاوزبه معترضین به انتخابات مباح میشود را به ما هم بفرمائید.

 8. hossein :گفت

  to hfjf:
  baradare man in maghale farsie afghani hast:
  bande khoodam 1 mah dar afghanestan zendegi kardeam va be farsie anha ashnaie kamel daram

 9. زنده باد ایران :گفت

  احمدی نژاد نه اسلام!
  اسلام عامل عقب ماندگی و بی فرهنگی و بی تربیتی و بددهانی است. اسلام موجب جنگ و خونریزی است. اسلام عامل خرافه پرستی و بت سازی است. همه با هم در راه نجات ایران از چنگال اسلام تازی یکی شویم و این فرقه فاشیستی را از کشور پاکمان بیرون کنیم.

 10. فائزه :گفت

  می بینم که خون خیلی ها به جوش اومده فقط به خاطر این که ممکنه این حرفها رو یک افغان نوشته باشه. اگه طرف پاکستانی هم بود، وضع همین بود البته. یا مثلن عرب. کلن اگه همسایه ها انتقاد کنن واکنش ها همینه. اما مثلن اگه تو نیویورک تایمز اینو می نوشتن، یا گاردین، اون وقت وضع فرق می کرد.
  در ضمن من اینو خیلی وقت پیش خونده بودم. اما خب این مقاله رو یک فیلسوف ایرانی نوشته. آقای محمد رضا نیکفر مقیم آلمان. اسمش رو سرچ کنید. روزنامه ی هشت صبح فقط این مطلب رو چاپ کرده. نویسنده افغان نیست.

  http://www.nilgoon.org/archive/mohammadrezanikfar/articles/Nikfar_Election_88_3.html

  نمی دونم چرا ملت اگه ببینن افغان ها یه ذره تکونی به خودشون دادن، هول ورشون می داره یا خون شون به جوش میاد!!!! اگه مسئله نژادیه، که افغان ها و ایرانی ها هم نژادن! اگه زبانیه، که همزبان هم هستیم. اگه به جایگاهی هست که تو دنیا داریم، باید بگم هر دو مملکت ول معطلیم. فقط این وسط نفت هست که باعث شده وضع این طرف بهتر باشه. خداییش تا حالا فکر کردین به علت این همه تعصب؟؟ آقا حرف حق از دهن هر کی که باشه، من قبول دارم.

 11. فائزه :گفت

  فقط برای افزایش معلومات اینو عرض می کنم خانم یا آقایی که فرمودید این مقاله برگردان هست، نثر این لینک رو بخونید، اینو یک افغان نوشته. تفاوتی در زبان می بینید؟
  http://www.8am.af/index.php?option=com_content&view=article&id=16773:–l-r–&catid=91:1387-08-24-17-05-37&Itemid=479

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s